Oddělení Q

Napsal Denikpanikarky.bloger.cz (») 1. 12. 2020 v kategorii Dánská a skandinávská kinematografie, přečteno: 219×
vzkaz-v-lahvi.jpg

Co by to bylo za okénko skandinávské kinematografie bez severských kriminálek? Ledových jako mráz. Jak definovat severskou detektivku? Někde jsem četla ironickou definici severské detektivky, která zněla takto: „Přejeď Švédovi psa, ze msty ti vyvraždí celou rodinu a pro jistotu zabije ještě půlku Stockholmu.“

Osobně se za milovníky severských detektivek příliš nepovažuju. Výjimkou je zesnulý švédský spisovatel Stieg Larsson a dánský spisovatel Jussi Adler-Olsen. Jejich romány jsou totiž víc než jen detektivky. Jsou společenskou sondou do světa politiky, organizovaného zločinu a asociálních jevů v demokratické vyspělé společnosti.

Jussi Adler-Olsen je tvůrcem oddělení Q a komisaře Carla Morcka. Jedná se o zatím ne zcela dopsanou desetidílnou sérii, ze které první čtyři díly byly zfilmované (pátý díl se ke zfilmování chystá). Po zhlédnutí těchto čtyř filmů jsem přečetla všechny knihy, které zatím vyšly v Češtině.

Komisaře Carla Morcka jsem si velmi oblíbila. Není to žádný superhrdina. Před časem byl přítomen v přestřelce, kde jednoho kolegu zastřelili, a druhý na následky střelby ochrnul. Morck o svého ochrnutého kolegu pečuje. Zároveň trpí v důsledku incidentu depresemi a panickými atakami. Není to žádný milý příjemný pán, ale přesto si ho nemůžete neoblíbit. Pod jeho dekadentní slupkou se totiž skrývá člověk, který věří ve spravedlivý svět. A to je zřejmě i důvod, proč máme rádi detektivky.

Ve stručnosti se pokusím jednotlivé díly nastínit

Žena v kleci

V prvním díle se seznamujeme s komisařem Morckem, který byl po tragické přestřelce přeložen do neatraktivní sklepní kanceláře Oddělení Q, kde má za úkol třídit nedořešené a odložené případy. Jako asistenta má k dispozici Araba Assada.

Navzdory zákazu nadřízeného se Carl Morck pouští do případu političky, která před pěti lety záhadně zmizela a případ byl uzavřen jako sebevražda. Ale to se dvojici vyšetřovatelů nezdá a vydávají se do hlubin podsvětí a odkrývají příběh zvrácené pomsty.

Zabijáci

V druhém díle oddělení Q Carl s Assadem odkrývají dvacet let starý případ série vražd. Zdá se, že viníky jsou někdejší studenti prestižní školy, kteří v současné době patří k elitě dánské společnosti. Klíčem k odhalení může být tísňové volání mladé ženy, která záhadně zmizela.

Vzkaz v láhvi

Na Oddělení Q se objeví vzkaz v láhvi, který čekal celých osm let na odhalení. Tentokrát se dvojice kriminalistů snaží vyřešit případ vraždícího psychopata. Příběh odhaluje nebezpečné náboženské sektářství. Někdější příběh ztráty dvou sourozenců se prolíná s novými záhadnými únosy.

Složka 64

Ve Složce 64 komisař Morck, Assad a nová pracovnice oddělení Q Rose odhalujjí starý případ, kdy před padesáti lety na ostrově Sprogo, kde byly posílány k převýchově neslušné dívky. Ostrov Sprogo představuje skutečné dánské memento, protože zde dvacet let po válce zkaženým dívkám prováděli sterilizaci, aby chránili čistotu dánské krve. Bohužel ve Složce 64 se ukazuje, že se nejedná jen o minulost.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedna a jedenáct